طراحی واکنش گرا

طراحی واکنش گرا یا طراحی ریسپانسیو وب سایت به نوعی از طراحی سایت حرفه ای اطلاق میشود که در آن طراحی وب انجام شده به وسیله طراح سایت یا با کمک سایت ساز، قابلیت انطباق در تمامی دستگاه های هوشمند اعم از گوشی موبایل، تبلت، لپ تاپ و غیره را خواهد داشت.

تقریبا تمامی مخاطبین یک کسب و کار در صنایع مختلف از تلفن همراه استفاده می‎‌کنند؛ همین موضوع بستر مناسبی برای ارائه  بهترین طراحی سایت و قالب های واکنش گرا توسط طراحان و یا سایت ساز را فراهم میکند.

طراحی وب از نوع طراحی واکنش گرا در این بازار عملا ضروری است؛ یک طراحی برای BlackBerry، دیگری برای آیفون، iPad، Notebook و غیره.

در پنج سال آینده، ما به احتمال زیاد نیاز به طراحی واکنش گرا یا طراحی ریسپانسیو وب سایت برای تعدادی از اختراعات جدید دیگر خواهیم داشت.

طراحی واکنش گرا چیست؟

طراحی واکنش گرا یا طراحی وب ریسپانسیو روشی از طراحی وب سایت حرفه ای است که نشان می دهد طراحی وب و توسعه رابط کاربری باید بر پایه محیط و پلت فرمی صورت پذیرد که مخاطب در آن مشغول به کار است.

حال این طراحی وب ممکن است توسط برنامه نویس انجام شود یا از سایت ساز باشد.

این نوع از طراحی وب شامل ترکیبی از طرح های قابل انعطاف و کادربندی، تصاویر و استفاده هوشمندانه از ابزارهای گرافیکی در CSS  است.

به عنوان مثال، کاربر در هنگام استفاده از وب سایت شما ترجیح میدهد تا بخشی از کار را با لپ تاپ و بخشی دیگر را با iPad انجام دهد؛ طراحی وب سایت شما باید به گونه ای باشد که به طور خودکار برای رزولوشن، اندازه تصویر و قابلیت های اسکریپتی متناسب باشد.

میتوان طراحی واکنش گرا یا طراحی ریسپانسیو سایت را یک رویکرد نسبتا جدید برای طراحی وب توسط سایت ساز دانست.

در طول چند سال گذشته، این امر به طور فزاینده ای مهم شده است؛ زیرا استفاده از دستگاه موبایل رشد انفجاری داشته و در مقابل فروش رایانه های سنتی کم شده است.

اکنون که در بهینه سازی موتورهای جستجو طراحی واکنش گرا نیز در نظر گرفته میشود و الویت نمایش در اکثر موتورها با طراحی وب ریسپانسیو است، لازم است مطمئن شوید که سایت شما در صورت طراحی توسط سایت ساز یا هر روش دیگری، یک سایت ریسپانسیو است.

اصول توسعه

طراحی ریسپانسیو وب سایت شامل سه اصل مهم است که برای ساختن وب سایت با استفاده از سایت ساز یا طراحی مستقیم باید تمامی آنها رعایت شود.

  • چهارچوب انعطاف پذیر
  • مدیا کوئری (Media Queries)
  • تصاویر و رسانه های انعطاف پذیر

چهارچوب انعطاف پذیر

کادربندی مبتنی بر دستگاه، سنگ بنای طراحی پاسخگوی وب است. برای این کار حین برنامه نویسی در طراحی یا در سایت ساز از اندازه های نسبی استفاده می کنند تا متناسب با اندازه صفحه نمایش دستگاه باشد.

در واقع اندازه ها در این رویکرد براساس درصد است و متفاوت از اصول طراحی وب مبتنی بر پیکسل است. طراحی واکنش گرا از رویکرد مبتنی بر پیکسل دور می شود؛ زیرا یک پیکسل بر روی یک دستگاه می تواند برابر با هشت پیکسل بر روی دستگاه دیگری باشد.

مدیا کوئری (Media Queries)

مدیا کوئری را میتوان سبک مشخصی از کد نویسی در css دانست که براساس آن، قوانین تعریف شده در بسته های گرافیکی، اعم از موارد مربوط به پهنا، رنگ و غیره بر طبق نوع نمایشگر، مرورگر و دستگاه مربوطه تغییر خواهد کرد.

به وجود آمدن مدیا کوئری سبب شد تا طراحی ریسپانسیو با سهولت بسیار بیشتری انجام شود؛ بسیاری از افراد معتقدند بدون وجود مدیا کوئری طراحی پاسخگو با ویژگی های موجود امکان پذیر نمیشد.

رایو به عنوان یک سایت ساز آنلاین با ارائه پوسته یا قالب سایت به صورت ریسپانسیو امکان ساخت سایت بدون نیاز به دانش برنامه نویسی را در اختیار کاربران خود قرار می‌دهد.

تصاویر و رسانه های انعطاف پذیر

این ویژگی به شما امکان می‌دهد تا تصاویر و سایر رسانه ها را به صورت متناسب با دستگاه به مخاطب خود نمایش دهید.

مقیاس بندی در CSS نسبتا ساده است- حداکثر اندازه را می توان روی 100 درصد تنظیم کرد و مرورگر وب، بسته به نوع آن تصاویر را تنظیم خواهد کرد. استفاده از تصاویر با کیفیت و رزولوشن بالا برای تحقق این ویژگی الزامی است.

مشاهده منبع

2 اردیبهشت 1398 - 12:36

برچسب ها

  • طراحی_وب_سایت_واکنش_گرا
  • سایت_واکنش_گرا_چیست
  • طراحی_واکنشگرا
  • ریسپانسیو_بودن_سایت

نظرات کاربران

امتیاز کل

در حال حاضر نظری ثبت نشده است

ثبت نظر

امتیاز شما