نقش اینفوگرافیک در طراحی سایت چیست؟

اینفوگرافیک در طراحی سایت و استفاده از آن‌ها در طی سالیان اخیر تکامل چشمگیری کرده است. بکار بردن اینفوگرافیک که به نوعی استفاده از تصاویر در سایت قلمداد می‌شود، امروزه به ابزاری موثر در ارتباطات جمعی تبدیل شده است. استفاده از اینفوگرافیک در طراحی سایت باعث ساده سازی و قابل هضم شدن موضوعات پیچیده در تولید محتوا شده که به طبع آن جذب مخاطبان بیشتری برای سایت‌ها داشته است.

با توجه به نقش اینفوگرافیک در طراحی سایت و جذب جامعه گسترده‌تری از مخاطبان به واسطه آن، با این مقاله در سایت ساز رایو قصد داریم شما را با تعاریف و نقش اینفوگرافیک در طراحی سایت آشنا کنیم.

اینفوگرافیک چیست؟

برای درک بهتر اینفوگرافیک باید بدانیم این کلمه از کجا آمده است. اینفوگرافیک کلمه‌ای کوتاه‌شده از عبارت Information Graphic می‌باشد. با بیانی ساده، می‌توان گفت اینفوگرافیک محتوایی گرافیکی شامل تصویر، نمودار، متن و ... است که با هدف انتقال سریع‌تر و درک راحت‌تر اطلاعات مورد نظر تهیه می‌گردد.

از دلایل محبوبیت اینفوگرافیک در طراحی سایت و به کار گرفتن آن توسط سایت سازها، مدیران و گردانندگان سایت‌ها، پتانسیل فراوان اینفوگرافیک‌ها در ارائه داده‌ها، توضیح ساده مفاهیم، ترسیم روابط و ارائه آمار و ارقام در قالب جداول و نمودارهاست.

همچنین، این پتانسیل به همراه استفاده از تصاویر در سایت باعث جذابیت بکار بردن اینفوگرافیک در آموزش و بازاریابی شده است. گرچه استفاده از اینفوگرافیک در طراحی سایت‌ها و ارتباطات اجتماعی امروز ابزاری جدید به شمار می‌رود، اما سابقه استفاده از اینفوگرافیک به اجداد غارنشینمان بازمی‌گردد.

آن‌ها با دیوارنگاره‌هایی که در غارها و اطراف محل زندگی خود هک می‌نمودند، به نوعی از اینفوگرافیک استفاده می‌کردند. در دهه 1920 میلادی ارائه آمارهای تصویری رونق گرفت و با اختراع و پیشرفت کامپیوتر و اینترنت کاربرد آن‌ها با عنوان اینفوگرافیک توسعه پیدا کرد.

دلیل محبوبیت استفاده از اینفوگرافیک چیست؟

باید بدانید که یک اینفوگرافیک خوب و کامل به سرعت در رسانه دیده شده و توسط بازدیدکنندگان به همراه کامنت، لایک و لینک‌های آن‌ها پخش می‌شود. اما دلیل این علاقه به اینفوگرافیک و تصاویر در طراحی سایت حتی در مقابل خواندن مقالاتی که بسیار عالی نگاشته شده‌اند، چیست؟

منشا این علاقه به آنجا برمی‌گردد که مغز انسان تمایل زیادی به دریافت اطلاعات پیرامون خود به صورت بصری دارد، مغز با استفاده از چشم‌ها با دریافت المان‌های تصویری، اطلاعات ضروری پیرامون خود را زودتر جذب و تجزیه و تحلیل می‌کند.

کاربرد اینفوگرافیک در طراحی سایت چیست؟

فرقی نمی‌کند که شما شخصا اقدام به ساخت سایت اختصاصی خودتان کرده‌اید یا اینکه آن را به یک شرکت سایت ساز سپرده‌اید و یا حتی از یک سایت ساز‌ آنلاین استفاده کرده‌اید. استفاده از اینفوگرافیک در طراحی سایت باعث بالا رفتن ترافیک سایت شما می‌گردد و بازدید مخاطبان را از آن افزایش می‌دهد.

همچنین، با اینفوگرافیک‌ها مجبور نیستید اطلاعات زیادی را در سایت سازماندهی کنید. مختصر شدن اطلاعات، وقت کم‌تری هم از گردانندگان سایت و هم از بازدیدکنندگان می‌گیرد. استفاده از اینفوگرافیک در طراحی سایت‌ها با کاهش اشغال فضای هاست سایت باعث افزایش سرعت سایت نیز خواهد شد.

از نقش اینفوگرافیک در طراحی سایت می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

تاثیر اینفوگرافیک در جذابیت سایت و بهبود سئوی آن

اگر می‌پرسید که راهکارهای بهبود سئو کدامند؟ باید بدانید که یکی از آن‌ها اینفوگرافیک‌ است. با اینفوگرافیک و استفاده از تصاویر در سایت می‌توانید حجم اطلاعات در معرض دید کاربر را کاهش دهید.

کاربران از خواندن متن‌های طولانی فراری هستند، به همین دلیل است که آن‌ها با دیدن اینفوگرافیک‌ها به ماندن در سایت شما علاقمند می‌شوند و بیشتر به آن سر خواهند زد، این جذب و ماندگاری کاربران باعث جلب توجه موتورهای جستجو و سیگنالی مثبت برای آن‌هاست که رتبه بهتری به سایت شما بدهند. اینفوگرافیک با تبدیل مطالب خسته کننده به موضوعاتی جذاب به افزایش مخاطب و بهبود سئوی سایت کمک می‌کنند.

بازاریابی بهتر، فروش بیشتر با اینفوگرافیک‌ها

امروزه فروش آنلاین به یکی از مهم‌ترین روش‌های فروش انواع محصولات تبدیل شده است. استفاده از اینفوگرافیک در طراحی سایت‌های فروش آنلاین با استفاده از المان‌های بصری و انتقال سریع‌تر اطلاعات به صورتی جذاب‌تر باعث معرفی بهتر محصول به مشتری می‌شود و مسلما معرفی بهتر محصولات افزایش فروش و در نتیجه، افزایش سود را به همراه خواهد داشت.

همچنین، اینفوگرافیک‌ها با بهبود سئوی یک فروشگاه‌ آنلاین مشتریان بیشتری را برای ورود به فروشگاه ترغیب می‌کنند. اگر به فکر داشتن یک فروشگاه آنلاین هستید، در وبلاگ رایو می‌توانید لیست مجوزهای لازم برای راه اندازی فروشگاه اینترنتی را داشته باشید.

اینفوگرافیک و تبلیغ رایگان سایت توسط کاربران

به دلیل جذابیتی که اینفوگرافیک‌ها با استفاده از تصاویر و انتقال ساده‌تر اطلاعات برای کاربران دارند، با فراهم کردن روش‌های به اشتراک گذاری مطالب بخصوص اینفوگرافیک‌ها برای کاربران، می‌توان از پتانسیل کاربران برای تبلیغ رایگان سایت استفاده کرد.

برندسازی با اینفوگرافیک

برای هر کسب و کاری داشتن برند و حک شدن آن در ذهن مخاطبان هدفی بزرگ است. با طراحی اختصاصی اینفوگرافیک‌هایی که حاوی نام تجاری، خدمات کسب و کار یا سایت و عکس‌هایی مربوط به آن باشد، می‌توان به ذهن مخاطب نفوذ کرده و برند را برای او جا انداخت.

نکاتی که باید در طراحی اینفوگرافیک رعایت کنید!

همانطور که یک اینفوگرافیک خوب تاثیر مثبتی در طراحی و ساخت سایت دارد، استفاده از اینفوگرافیکی ضعیف و نامطلوب تاثیری به شدت منفی بر ترافیک سایت خواهد داشت. از این رو، بهتر است از خدمات شرکت‌های سایت ساز آنلاین حرفه‌ای مانند رایو استفاده کنید تا به بهترین نحو به طراحی سایت شما کمک کنند. اما اگر می‌خواهید خودتان نیز در طراحی سایت و تولید محتوا شراکتی داشته باشید، پیش از ایجاد اینفوگرافیک‌ها نکات زیر را مد نظر قرار دهید.

  • ارائه اطلاعات با اینفوگرافیک باید تا حد ممکن شفاف و ساده باشد تا مخاطب به سرعت آن را درک کند و دچار سردرگمی نشود.
  • همانطور که گفته شد، استفاده از اینفوگرافیک در طراحی سایت حتی اگر شامل یک تصویر مناسب باشد، می‌تواند تاثیر بیشتری از یک متن طولانی در مخاطب بگذارد. پس در انتخاب محتوای اینفوگرافیک حساسیت به خرج بدهید.
  • به اهمیت رنگ‌ها در استفاده از اینفوگرافیک در طراحی سایت بسیار توجه داشته باشید. معمولا کاربران به رنگ‌های ملایم و پاستیلی علاقه بیشتری دارند تا اینکه بخواهند رنگ‌های تندی در مقابلشان ببینند.
  • انتقال اطلاعات از طریق اینفوگرافیک و استفاده از تصاویر در سایت باید با ظرافت انجام شود. پس در طراحی ظاهری اینفوگرافیک به زیبایی حساس باشید.

مشاهده منبع

21 آبان 1399 - 16:08

نظرات کاربران

امتیاز کل

در حال حاضر نظری ثبت نشده است

ثبت نظر

امتیاز شما