تفاوت دامنه ir با com چیست؟

زمانی که تصمیم به طراحی و پیاده سازی وب سایت می‌گیرید، اولین چالشی که با آن مواجه هستید، درک تفاوت دامنه دات آی آر و دات کام است. شاید قبلا برای ورود به بسیاری از سایت‌ها، این دو دامنه را استفاده کرده باشید، اما هیچ چیزی از تفاوت دات کام یا دات آی آر نمی‌دانید. در این مقاله قصد دارید، ضمن بررسی تفاوت ir و Com به مزایا و معایب آن نیز، اشاره کنیم. پس در ادامه مطلب، همراه ما باشید.

دامنه با پسوند .ir را بیشتر بشناسید!

یکی از رایج‌ترین دامنه‌ هایی که در ایران استفاده می‌شود، دامنه دات آی آر است. آی آر، مخفف Iran در زبان لاتین است. پسوند آی آر در دامنه سایت، نشان‌دهنده این است که سایت مرتبط با ایران است و در کشور ایران ثبت شده ‌است. این نوع پسوندها، مختص کشورها هستند. برای مثال، دامنه های مربوط به کشور ترکیه با پسوند .tr و دامنه های کشور انگلستان .uk است. دامنه .ir دامنه‌ ملی محسوب می‌شود و برای ثبت آن، نیازمند عضویت در سامانه ایرنیک هستید.

دامنه با پسوند .com را بیشتر بشناسید!

دامنه با پسوند .com یکی از رایج‌ترین پسوندهایی است که در دامین‌ها می‌بینید. شاید تا به حال دقت نکرده باشید که بسیاری از سایت‌ ها، از همین پسوند استفاده می‌کنند. این پسوند مخفف Commercial یا همان تجاری است. در واقع، سایت‌ های تجاری، باید از این پسوند استفاده کنند. اما با افزایش استقبال استفاده کنندگان از .com این پسوند بین سایت‌های غیرتجاری نیز رایج شد.

دامنه دات کام یا آی آر، کدام بهتر است؟

اگر بخواهیم تفاوت دامنه دات کام و دات آی آر را بررسی کنیم و در نهایت، نتیجه‌گیری کنیم که کدام دامنه بهتر است، تقریبا کاری غیرممکن است. بهترین شاخص برای تعیین این موضوع، شما و زمینه فعالیت سایت‌ شما است. اگر دامنه فعالیت سایت شما، منحصر به داخل کشور باشد، بهترین گزینه، دامنه .ir است. اما، در صورتی‌که احتمال گسترش کسب و کارتان راه می‌دهید و محدوده جغرافیایی، تاثیری در جذب مخاطبان‌تان ندارد، دامنه دات کام مناسب‌تر است. در کل، بهتر است بدانید که اگر کار بر روی برندینگ کسب و کارتان جدی است، بهتر است بر اساس نام سایت، هر دو دامنه را تهیه کنید. تا پس از شهرت و برندسازی، آدرس سایت‌تان در دامنه‌ های دیگر، اشغال نشود.

تفاوت دامنه دات آی آر و دات کام

یکی از سوالات رایجی که در زمان ثبت دامنه و ساخت سایت، برای‌تان ایجاد می‌شود، تفاوت دامنه دات آی آر و دات کام است. این که کدام‌یک از این پسوندها، مناسب سایت شما است؟ دامنه دات کام یا آی آر؟ پاسخ این سوال، بستگی به پارامترهای مختلفی دارد. در واقع، استفاده از هر دو پسوند، بین دارندگان سایت رایج است. اما معمولا نهادهای مختلفی مثل نهادهای علمی، دانشگاهی و دولتی، علاوه بر پسوند دات آی آر، از .gov ، .edu نیز استفاده می‌کنند. در ادامه، به بررسی دقیق‌تر دامنه دات آی آر و دات کام می‌پردازیم.

هزینه ثبت دامنه .com و .ir

از هزینه های ایجاد وب سایت اطلاع دارید؟ هزینه ثبت دامنه چطور؟ اولین تفاوت دامنه دات آی آر و دات کام، هزینه‌ای است که بابت ثبت هر کدام از آن‌ها لازم است، پرداخت کنید. هزینه ثبت دامین دات کام، چند برابر دات آی آر است. اختلاف قیمت .com و .ir به‌ این دلیل است که هزینه ثبت دامنه دات کام، به دلار محاسبه می‌شود و افزایش قیمت ارز خارجی، روی قیمت ثبت آن، تاثیر می‌گذارد. اگر این اختلاف ارز وجود نداشت، دامنه دات کام یا دات آی آر تفاوتی از لحاظ هزینه نداشتند.

مقایسه دامنه دات کام یا دات آی آر بر اساس تعداد دامنه آزاد

اگر کمی بررسی کنید، متوجه خواهید شد که دامنه دات کام، استفاده جهانی دارد. در واقع، افراد بسیار زیادی در کل دنیا وجود دارند که می‌خواهند دامنه وب سایت‌شان را ثبت کنند. این افراد، معمولا از دامنه دات کام استفاده می‌کنند. به‌‌همین دلیل، تعداد دامنه‌ های آزاد دات کام، بسیار کم‌تر از دامنه دات آی آر است.

در صورتی‌که وب سایت‌تان را با سایت ساز آنلاین ایجاد کردید، می‌توانید برای چک کردن آزاد بودن یا نبودن دامنه موردنظرتان، اقدام کنید. اگر دامنه مرتبط با برند و کسب و کارتان، با پسوند دات کام آزاد نبود، می‌توانید پسوند دات آی آر را جست‌و‌جو کنید. احتمال آزاد بودن دامنه .ir بیشتر از دات کام است.

تفاوت دامنه دات آی آر و دات کام در سئو

شاید هنوز تصمیم نگرفته‌ باشید که دات کام یا دات آی آر، کدام مناسب‌تر است؟ شاید برای‌تان جالب باشد که بدانید، استفاده از پسوندهای ملی هر کشور، در همان کشور مطلوب است. برای مثال، اگر فردی با IP ایران، در مورد خدماتی خاص جست و جو کند، نتایج سرچ در گوگل، معمولا سایت‌هایی است که در همان حوزه جغرافیایی قرار دارند. این موضوع، باتوجه به همین پسوند دامنه، قابل تشخیص است. هر چند این تفاوت، چندان محسوس نیست و هنوز کسی مطمئن نیست که چنین موضوعی در الگوریتم سئو گوگل، وجود داشته باشد. اما باتوجه به نتایج سرچ گوگل، می‌توان چنین برداشت کرد. آن‌چه که مطمئن هستیم، تاثیر محتوا و کیفیت طراحی سایت است که با سایت ساز، می‌توانید کسب کنید.

تفاوت دامنه دات کام و دات آی آر در قوانین

اگر بخواهیم تفاوت دامنه دات آی آر و دات کام را عنوان کنیم، می‌توانیم به قوانین استفاده از هر یک از آن‌ها اشاره کنیم. زمان ثبت دامنه آی آر در سایت ایرنیک، حتما قوانین ثبت دامنه را مطالعه کرده‌اید. معمولا قانون حاکم بر استفاده از دامنه‌ های ملی هر کشور، بر اساس قوانین آن کشور، مشخص می‌شود. اما قوانین پسوندهای دامنه های دیگر، چنین نیست و از قانونی کلی تبعیت می‌کند.

تاثیر تحریم بر انتخاب دامنه

یکی از موضوعات مهمی که لازم است درنظر داشته باشید، بحث تحریم بودن ایران است. در واقع، باتوجه به شرایط تحریم، در دامنه های دات کام، امکان مشخص نمودن محدوده جغرافیایی مخاطب هدف وجود ندارد. به همین‌دلیل، ممکن است نتایج جست‌و‌جوی گوگل، چندان متناسب با فعالیت‌تان نباشد و به مخاطبین هدف، مرتبط نشوید. اما دامنه آی آر، به‌طور پیش‌فرض، در محدوده جغرافیایی ایران تنظیم می‌شود.

 

قطعا انتخاب نوع دامنه سایت، با توجه به تفاوت هایی که در بالا اشاره شد، برای‌تان آسان‌تر شد‌ه است. دات کام یا آی آر، کدام انتخاب شما است؟ انتخاب دامنه، با آگاهی از تمام موضوعاتی که ممکن است در موفقیت یا عدم موفقیت کسب و کارتان تاثیر بگذارند، امر مهمی است. سعی کنید، ابتدا نیازسنجی دقیقی از کسب و کارتان کنید و سپس، دامنه مناسب را انتخاب کنید.

مشاهده منبع

25 اردیبهشت 1399 - 13:27

نظرات کاربران

امتیاز کل

در حال حاضر نظری ثبت نشده است

ثبت نظر

امتیاز شما