تفاوت وب سایت و وبلاگ در چیست؟

تفاوت وب سایت و وبلاگ چیست؟ این سوال، یکی از رایج‌ترین سوالاتی است که هنگام استفاده از سایت ساز آنلاین برای افراد مطرح می‌شود؛ چرا که هدف از ایجاد وبلاگ از هدف ساخت سایت متفاوت است. بنابراین، قبل از اینکه به دنبال طراحی سایت حرفه ای و یا ساخت وبلاگ باشید، مطالعه این مقاله را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

تفاوت وب سایت و وبلاگ

قبل از اینکه تفاوت وب سایت و وبلاگ را بیان کنیم، بهتر است نگاهی به هر یک از آن‌ها داشته و کاربری هر یک را بدانیم.

وبلاگ چیست؟

اولین نکته‌ای که در رابطه با وبلاگ باید به آن اشاره شود، این است که وبلاگ نوعی وب سایت است. هدف از ایجاد وبلاگ ارائه اطلاعات در یک حوزه خاص و یا موضوعی عمومی است که معمولا توسط تمامی افراد مورد استفاده قرار می‌گیرند. بلاگ نام دیگر وبلاگ است که از دهه 90 تا کنون، بسیار رایج شده است. در آن زمان، بسیاری از افراد با هدف ارائه خاطرات شخصی خود یک وبلاگ ایجاد کرده و از این طریق با مخاطبین آنلاین خود ارتباط برقرار می‌کردند. بنابراین، هدف از ایجاد وبلاگ را می‌توان یکی از موارد زیر بیان کرد:

  • بیان افکار و نظرات شخصی
  • بیان اطلاعات و تجارب شخصی
  • بیان روزمرگی‌های زندگی شخصی

با گذشت زمان، به دلیل استقبال گسترده‌ای که از این نوع سایت شد، روزبه‌روز به تعداد افرادی که برای ساخت وبلاگ استفاده می‌شدند، اضافه شد. بنابراین، در حال حاضر تمامی افراد با کمترین اطلاعات در حوزه وبلاگ نویسی، می‌توانند با استفاده از سایت ساز آنلاین یک وبلاگ ایجاد کرده و آن را توسعه دهند.جالب است بدانید که اولین وب سایت از نوع وبلاگ در سال 1999 با نام Blogger.com راه‌اندازی شده و شروع به کار کرد. بعد از آن، در سال 2003 وردپرس، محبوب‌ترین پلتفرم وبلاگ نویسی شروع به کار کرد. در حال حاضر حدود 40 درصد از سایت‌های اینترنتی، توسط این پلتفرم راه‌اندازی شده‌اند.

وب سایت چیست؟

بهترین تعریفی که از وب سایت می‌توان ارائه کرد، مجموعه‌ای از صفحات وب تحت یک دامنه است. اما سوالی که برای برخی از افراد مطرح می‌شود، این است که گوگل، یاهو، بینگ و ... سایت هستند یا نه؟

برای پاسخ به این سوال، می‌توان نگاهی به صفحه نتایج گوگل داشت. عبارت گوگل را در خود گوگل سرچ کنید. همان‌طور که مشاهده می‌کنید، دو نتیجه اول مربوط به گوگل هستند. با توجه به اینکه مواردی که در صفحه نتایج گوگل نمایش داده می‌شوند، همگی به نوعی سایت هستند، پس می‌توان نتیجه گرفت که گوگل، یاهو، بینگ و ... همگی نوعی وب سایت هستند که به شکل موتور جستجو نیز فعالیت می‌کنند.

حال بپردازیم به تفاوت وب سایت و وبلاگ. نکته مهمی که در همین ابتدا باید به آن اشاره کنیم، این است که تمامی وبلاگ‌ها نوعی سایت هستند. اما تمامی سایت‌ها وبلاگ نیستند. حال با در نظر داشتن این نکته، به بیان تفاوت‌های این دو می‌پردازیم:

ارسال پست‌های متنوع به صورت منظم بر روی سایت، هدف از ایجاد وبلاگ است. این مطالب به صورت فهرست‌بندی، نمایش داده می‌شوند. مطالبی که اخیرا منتشر شده‌اند، در بالای صفحه سایت نمایش داده می‌شوند. برای مدیریت وبلاگ از یک سیستم مدیریت محتوا (CMS) استفاده می شود. با استفاده از ابزار و کدهایی که در اختیار شما قرار داده می‌شوند، به راحتی می‌توانید محتوایتان را به وبلاگ اضافه کرده و آن را ویرایش نمایید.

بنابراین، محتوا مهمترین تفاوت وب سایت و وبلاگ است. استراتژی محتوا یکی از مهمترین مواردی که هنگام طراحی حرفه ای سایت باید مدنظر داشته باشید؛ چرا که در یک سایت، تمامی محتواهای منتشرشده دارای یک مضمون مشترک هستند. در حالی که تعیین استراتژی محتوا هنگام ساخت وبلاگ کاملا متفاوت است. در بلاگ، موضوعات متناسب با فصل می‌توانند تغییر کرده و هیچ روند منظمی را دنبال نکنند. در یک وبلاگ، ممکن است هفته‌ای دو محتوا یکی در زمینه تجربه‌های شخصی و دیگری پست آموزشی قرار داده شود. در حالی که در یک سایت، باید تمامی محتواها، در راستای معرفی محصولات و خدمات نگارش شده و در سایت بارگذاری شوند.

تفاوت دیگر این دو مورد، در پلتفرمی است که برای ساخت هر یک استفاده می‌شود. وبلاگ را نوعی سایت داینامیک در نظر می‌گیرند؛ چرا که محتوای موجود در آن همواره در حال به روز رسانی است. اما وب سایت می‌تواند هم داینامیک باشد و هم‌ استاتیک. برای طراحی وب سایت استاتیک یا داینامیک حتما باید از HTML و CSS استفاده شود. در حالی که برای ساخت وبلاگ، بهتر است از یک سیستم مدیریت محتوا مانند وردپرس یا سایت ساز رایو استفاده شود؛ چرا که حجم داده‌های متنی که روی آن قرار داده می‌شود، همواره در حال افزایش است.

توجه: به هیج عنوان از ابزارهای رایگان برای طراحی سایت استفاده نکنید. چرا که این نوع ابزارها صرف نظر از محدودیت‌هایی که دارند، تنها برای مدیریت محتوای سایت مناسب هستند. نه صفحات متعدد هر سایت. بنابراین، برای حرفه‌ای بودن، بهتر است که به دنبال بهترین‌ها باشید.

نحوه برقراری ارتباط با مخاطب یکی دیگر از مواردی است که در رابطه با تفاوت وب سایت و وبلاگ باید به آن اشاره شود. آیا تا کنون در صفحات سایت، مواردی نظیر اشتراک گذاری یا بخش نظرات را مشاهده کرده‌اید؟ جواب مسلما خیر است! چرا که از این موارد برای برقراری ارتباط با مخاطب تنها در بخش بلاگ استفاده می‌شود. بنابراین، وب سایت‌هایی که دارای وبلاگ هستند، می‌توانند از روش‌های مختلفی برای برقراری ارتباط با مخاطب استفاده کنند.

نحوه دسته بندی مطالب، یکی دیگر از تفاوت‌های این دو است. در وبلاگ مطالب بر اساس دسته بندی، نویسنده و تگ از یکدیگر جدا می‌شوند. در حالی که در سایت، معمولا امکان چنین جداسازی وجود ندارد. یعنی صفحات تنها به صورت زیربخش‌های یکدیگر قابل جداسازی هستند.

طراحی سایت حرفه ای یا ساخت وبلاگ؟

با توجه به مطالبی که در رابطه با تفاوت وب سایت و وبلاگ بیان کردیم، حال نوبت به آن می‌رسد که اهمیت طراحی این دو پلتفرم را برای شما بیان کنیم. همان‌طور که گفته شد، شما با ساخت سایت می‌توانید خدمات و محصولاتتان را معرفی نمایید. بنابراین، اگر به دنبال برندسازی در حوزه فضای آنلاین هستید، بدون شک باید از یک سایت ساز آنلاین استفاده کنید. اما در صورتی که به دنبال مشتری نیز هستید، باید علاوه بر استفاده از سایت ساز، به دنبال ابزاری جهت ساخت بلاگ باشید؛ چرا که شما از طریق محتواسازی در وب سایت می‌توانید مخاطب را به سمت سایت خود هدایت کرده و ترافیک و بازدید وب سایت را افزایش دهید.

اینکه کدام یک از انواع سایت ساز برای طراحی سایت شما مناسب است، به عوامل مختلفی مانند نوع کسب و کار، هدف و ... بستگی دارد. بنابراین، قبل از اینکه برای طراحی سایت حرفه ای یا ساخت وبلاگ اقدام کنید، ابتدا در یک جلسه مشاوره دیجیتال مارکتینگ شرکت کنید.

نتیجه‌گیری

مهمترین تفاوت وب سایت و وبلاگ را می‌توان در نوع محتوایی که در هریک از آن‌ها قرار داده می‌شود، در نظر گرفت. چرا که محوریت تمام محتواهایی که در سایت قرار داده می‌شوند، یکسان و مشخص است. در حالی که محتوای وبلاگ، می تواند متناسب با زمان تغییر کند. گاهی در رابطه با تجارب شخصی و گاهی در رابطه با آموزش موارد متفرقه باشد. به همین سبب، بهتر است که ابتدا هدف خود را از ایجاد وب سایت تعیین نمایید. به این ترتیب متوجه خواهید شد که استراتژی محتوایی که برای توسعه سایت نیاز دارید، چه سمت و سویی باید داشته باشد. در این صورت است که می‌توانید از هزینه و زمانی که برای طراحی سایت حرفه ای صرف کرده‌اید، نتیجه مطلوب را کسب نمایید.

مشاهده منبع

15 دی 1398 - 15:08

نظرات کاربران

امتیاز کل

در حال حاضر نظری ثبت نشده است

ثبت نظر

امتیاز شما