طراحی سایت ریسپانسیو

طراحی سایت ریسپانسیو که به نام طراحی واکنش گرا نیز شناخته می شود، به نوع خاصی از طراحی وب سایت حرفه ای اطلاق می‌گردد که در آن نمایش وب سایت ایجاد شده در تمامی دستگاه های الکترونیکی به راحتی انجام شده و با تمامی آنها مطابقت دارد.

طراحی سایت ریسپانسیو چیست؟

طراحی سایت ریسپانسیو تبدیل به یک ابزار ضروری برای تمامی وب سایت‌ها شده است؛ چرا که با همه‌گیر شدن استفاده از گوشی‌های هوشمند، رایانه های شخصی و سایر دستگاه های هوشمند دیگر مانند تبلت، عموم مردم برای جستجو در صفحات وب از صفحه نمایش‌هایی با سایز متفاوت استفاده می‌کنند.

طراحی سایت ریسپانسیو یا طراحی واکنش گرا یک رویکرد است که توسط طراح یک صفحه وب هنگام ساخت سایت حرفه ای اعمال شده و بسته به نوع دستگاه که سایت از طریق آن دیده می شود، خود را تغییر می‌هد.

دستگاه شما ممکن است یک رایانه‌ی بزرگ، یک لپ تاپ یا دستگاه هایی با صفحه نمایش کوچک مانند گوشی های هوشمند و تبلت باشد و سبب ایجاد تجربه کاربری مثبت در مخاطب می‌شود.

هدف طراحی سایت ریسپانسیو

هدف طراحی سایت ریسپانسیو، داشتن یک سایت سازگار با عناصر مختلف است که در هنگام مشاهده بر روی دستگاه های متفاوت تغییر کند و تجربه کاربری خوبی را به مخاطب انتقال دهد.

بیایید یک وبسایت "ثابت یا غیر واکنش‌گرا" را در نظر بگیریم. به عنوان مثال، هنگام مشاهده بر روی رایانه، وب سایت ممکن است سه ستون را نشان دهد.

اما وقتی که همان سایت را در یک تبلت کوچکتر مشاهده می‌کنید، ممکن است شما را مجبور به حرکت به صورت افقی کرده و یا ابزارهای موجود در طراحی وب به صورت نصفه یا خراب نمایش داده شوند؛

اتفاقی که تجربه کاربری ناخوشایندی را بر جای خواهد گذاشت.

در صورتی که اگر یک سایت از طراحی واکنش گرا استفاده کند، در نسخه تبلت ممکن است به صورت خودکار برای نمایش فقط دو ستون تنظیم شود.

به این ترتیب، محتوای وب سایت قابل خوانش و حرکت در آن آسان است. در یک گوشی هوشمند، محتوا ممکن است به عنوان یک ستون تنها ظاهر شود یا شاید به صورت عمودی نمایش داده شود.

نکته اینجاست: با طراحی واکنش گرا وب سایت به طور خودکار براساس دستگاهی که بیننده از آن استفاده می‌کند، تنظیم می‌شود.

توجه به تفاوت ها در طراحی واکنش گرا

  • ماوس در مقابل لمس (Mouse vs. Touch): طراحی واکنش گرا برای دستگاه های تلفن همراه مسئله ماوس و لمس را مطرح می‌کند. کامپیوترهای رومیزی، به طور معمول دارای یک ماوس برای حرکت و انتخاب موارد هستند. در تلفن هوشمند یا تبلت، کاربر عمدتا از انگشتان دست و لمس روی صفحه استفاده می‌کند. ممکن است با یک موس به راحتی گزینه ‌ی خود را انتخاب کنید، اما انتخاب همان گزینه با انگشت بسیار سخت تر باشد. برای ایجاد تجربه کاربری مناسب طراح وب باید "لمس" را در نظر بگیرد.
  • گرافیک و سرعت دانلود: گرافیک، تبلیغات و سرعت دانلود برای نمایش در هر دستگاه باید متفاوت باشد. در دستگاه های تلفن همراه، ممکن است عاقلانه باشد که گرافیک و رابط کاربری مربوطه با حجم کمتری نسبت به سایتی که قرار است در لپ تاپ مشاهده شود، طراحی گردد.
  • اپلیکیشن یا "نسخه های تلفن همراه": در گذشته بسیاری از شرکت ها به جای استفاده از طراحی سایت ریسپانسیو یا طراحی واکنش گرا ترجیح می‌دادند به تولید اپلیکیشن برای سیستم عامل‌های مختلف اقدام کنند. این مورد سبب می‌شد تا کاربر مجبور به نصب اپلیکیشن‌های متعدد بر روی دستگاه خود شود و حتی تجربه کاربری ناخوشایندی را از مجموعه در ذهن داشته باشد؛ از طرفی هزینه تولید اپلیکیشن به مراتب بیشتر از هزینه طراحی سایت ریسپانسیو می‌باشد.

ساخت سایت با یک سایت ساز آنلاین مانند رایو علاوه بر کاهش هزینه، امکان استفاده از قالب های واکنش گرا را در اختیار شما قرار می‌دهد.

مشاهده منبع

2 اردیبهشت 1398 - 13:29

برچسب ها

  • چگونه_سایت_خود_را_ریسپانسیو_کنیم
  • طراحی_سایت_ریسپانسیو_چیست
  • چگونه_سایت_ریسپانسیو_بسازیم
  • سایت_واکنش_گرا_چیست
  • ریسپانسیو_چیست
  • responsive_چیست

نظرات کاربران

امتیاز کل

در حال حاضر نظری ثبت نشده است

ثبت نظر

امتیاز شما