چگونه وب هاستینگ مناسب پیدا کنیم؟

فضای میزبانی وب (Web host) یا وب هاستینگ به محیطی در اینترنت می‌گویند که بر روی یک سرور قرار می‌گیرد و مدیریت مناسب و کاملی برای میزبانی و کنترل اطلاعات ذخیره‌شده (مانند فایل و نرم افزار وب سایت‌های تدارک دیده‌شده) را در اختیار شما قرار می‌دهد؛

همچنین، امکان دسترسی دائمی به سایت و اطلاعات شما را از طریق اینترنت برای همگان در تمام نقاط جهان مهیا می‌کند؛ به بیان ساده، وقتی صحبت از میزبانی وب می‌شود، بدین معناست که وب سایت بر روی یک سرور میزبان قرار می‌گیرد و تجربه عملکرد، کنترل و امنیت پیشرفته‌ای را برای شما فراهم می‌کند تا اطلاعات سایت خود را در آن برای عموم به نمایش بگذارید.

از زمانی که دامنه مورد نظرتان را انتخاب و آن را ثبت می‌کنید، یک آدرس اینترنتی خواهید داشت؛ اما با وجود اینکه آن را ثبت کرده‌اید، پس از ورودش به مرورگر، در ظاهر، گویی ثبت نشده است (مانند پوشه‌ای که در کامپیوترتان ساخته شده اما اطلاعاتی داخلش نیست)؛

اشتباه نکنید، ثبت دامنه مورد نظرتان انجام شده، اما برای نمایش اطلاعات خود، به یک منبع نیاز دارید، این منبع همان فضای میزبانی وب یا وب هاستینگ است.

همانطور که گفته شد، وب هاستینگ محیطی در اینترنت است که بر روی یک سرور قرار می‌گیرد؛ شاید تعریف سرور به‌صورت یک سوال در ذهن شما شکل بگیرد که در پاسخ به آن باید بگوییم سرور، به کامپیوترهایی می‌گویند که به اینترنت پرسرعت متصل هستند و امکان دسترسی به فایل‌های مورد نیاز را برای تمام افراد فراهم می‌سازند.

اگر به این مطلب علاقه‌مندید بهتر است تا انتهای این مطلب با سایت ساز آنلاین و فروشگاه ساز رایو همراه باشید.

ویژگی‌های مهم سرورها چیست؟

 • باید از نظر قطعات داخلی، به میزانی قدرتمند باشند که امکان پاسخگویی به حجم بالایی از بازدیدکنندگان سایت را داشته باشند.
 • برنامه‌نویسی قوی بابت اجرای انواع داده‌ها را داشته باشند.
 • دارای نرم‌افزارهایی باشد که امکان مدیریت بخش‌های مختلف سایت را در اختیار صاحبان وب سایت‌ها قرار دهد و ساخت سایت را برای آنان آسان گرداند؛

نکته جالب اینجاست که برای آسان‌تر شدن ساخت سایت با کمترین هزینه‌ می‌توانید از بهترین سایت ساز‌های معتبر بهره‌مند شوید، اما قبل از هر اقدامی، بهتر است ویژگی ‌های یک سایت موفق را مورد بررسی قرار دهید.

انواع هاست یا فضای میزبانی وب

هاست‌ها براساس نوع سیستم عامل و زبان برنامه‌نویسی سایت به دو دسته هاست لینوکس و هاست ویندوزی تقسیم می‌شوند که بسیاری از شرکت‌ها، آنها را بر بستر سرورهای داخلی و خارجی ارائه می‌دهند.

هاست ویندوزی

فضای میزبانی وب یا هاست ویندوزی یعنی هاستی که ویندوز-سرور است؛ نام ویندوز-سرور برگرفته از نام تجاری سیستم‌عامل‌های سرور منتشرشده توسط شرکت مایکروسافت می‌باشد که این سرورها از زبان‌های ASP و ASP.NET و همچنین بانک اطلاعاتی MSSQL پشتیبانی می‌کنند.

هاست لینوکس

فضای میزبانی وب یا هاست لینوکس یک روش نوین به شمار می‌آید که از محبوبیت خاصی برخوردار بوده و به وب سایت‌هایی که برنامه‌نویسی آنها بر پایه سیستم عامل لینوکس، زبان‌ PHP و همچنین بانک اطلاعتی MySQL است، خدمات ارائه می‌دهد؛

ضمن اینکه این سرویس برای کسانی که وب سایت استاتیک که با زبان HTML آماده شده است را مورد استفاده قرار می‌دهند، مناسب است.

برای مثال، می‌توان به هاست لینوکس ایران که یک هاست داخلی محسوب می‌شود، اشاره کرد؛ هاست داخلی لینوکس ایران بر روی سرورهای میزبانی قدرتمند همراه با شبکه‌ای قدرتمند و سخت افزاری قوی، در بهترین شرایط ارائه می‌گردد.

جالب است بدانید هاست لینوکس امنیت و پایداری بالایی داشته و نسبت به سیستم عامل ویندوز یا فضای میزبانی وب ویندوزی بسیار پایدارتر و ایمن‌تر است.

ویژگی‌های مهم و اصلی یک سرویس‌ وب هاستینگ

 • حجم دیسک
 • پهنای باند
 • قابلیت Add On دامین
 • منابع سرور مشخص
 • دیتاسنتر خوب و با کیفیت
 • کنترل پنل آسان
 • قابلیت بکاپ گیری منظم
 • پشتیبانی بیست و چهار ساعته

حجم دیسک

زمانی که اقدام به خرید وب هاستینگ می‌کنید، باید به میزان فضای دیسک یا بخشی از هارد کامپیوتری که به‌عنوان سرور عمل می‌کند، دقت داشته باشید؛

فضای دیسک را مجموعه‌ای از داده‌ها و یا فایل‌هایی که از طریق اینترنت در معرض دید بازدیدکنندگان وب‌ سایت قرار می‌گیرد، اشغال می‌کند؛ فضای دیسک با توجه به میزان ترافیک و بازدید وب سایت مورد نظر، انتخاب می‌شود؛ در صورتی‌که میزان نیاز خود را از میزان حجم دیسک نمی‌دانید، بهتر است در ابتدا با یک حجم متوسط فعالیت خود را آغاز کنید، سپس، در صورت نیاز به حجم بالاتر، میزان آن را ارتقاء دهید.

جالب است بدانید در کشورهای جهان اول، سبکی که برای میزبانی وب جهانی برای هر هاست در نظر گرفته‌اند، بالاتر از ده گیگابایت است.

پهنای باند وب هاستینگ

از دیگر ویژگی‌های مهم و اصلی یک سرویس‌ وب هاستینگ یا فضای میزبانی وب، پهنای باند است؛ میزان انتقال داده در طی یک بازه‌ مشخص را پهنای باند می‌گویند؛

میزان ماهانه پهنای باند ارائه‌شده توسط ارائه‌دهندگان پهنای باند در کشورهای جهان اول، بالاتر از دویست و یا پانصد گیگابایت است؛ این کشورها علاوه‌ بر داشتن فضای بالا، با کاهش کیفیت مواجه نیستند؛ در عوض از پایداری منحصربه‌فردی برخوردارند.

قابلیت Add On دامین

از دیگر ویژگی‌های مهم و اصلی یک سرویس‌ وب هاستینگ یا فضای میزبانی وب، قابلیت Add On دامین است؛ قابلیت اد کردن دامنه یا دامین اضافه را قابلیت Add On دامین می‌گویند که امکان دسترسی به یک وب سایت دیگر، به جز دامنه اصلی وب سایت، بدون خرید هاست جدید (چه هاست داخلی، چه خارجی) فراهم می‌‌گردد؛

اما این نکته را باید در نظر گرفت که تمام هاست‌ها، دارای قابلیت اد کردن دامنه یا دامین اضافه یا راه‌اندازی چندین وب سایت بر روی یک سرور نیستند؛ بنابراین، برای دست‌یابی به چنین قابلیتی باید از همان ابتدا هاست‌هایی را تهیه کنید که از این چنین قابلیتی برخوردار باشند.

منابع سرور مشخص

همانطور که در ابتدا گفته شد، هاست (هاست داخلی یا خارجی)، بخشی از سرور است و سرور کامپیوتر قدرتمندی می‌باشد که درون خود از منابع خاصی چون RAM و CPU سخت افزاری برخوردار می‌باشد و همیشه به اینترنت متصل است؛ بنابراین، سرور بخشی از هاست و هاست قسمتی از سرور است؛

مشترکانی چون بسیاری از مدیران سایت‌های بزرگ برای اینکه به سبب مصرف بالا از منابع سرور، با مشکل تعلیق روبه‌رو نشوند، بهتر است برای خرید هاست، از همان ابتدا به دنبال شرکت‌هایی باشند که منابع مشخصی از RAM و CPU را برای پکیج‌های خود در نظر گرفته‌اند.

دیتاسنتر خوب و باکیفیت

دیتاسنتر به محلی گفته می‌شود که در آن کامپیوترهایی که تحت عنوان سرورند، به‌صورت ردیف‌های موازی در قفسه‌های فلزی قرار دارند و علاوه بر اینکه از سرورها نگهداری می‌کنند، اینترنت و برق آنها را نیز تامین می‌کنند؛ بنابراین، شناسایی دیتاسنتر خوب و با کیفیت از اهمیت بالایی برخوردار است.

کنترل پنل آسان

کنترل پنل آسان هاست (هاست داخلی یا خارجی)، از دیگر ویژگی‌های مهم و اصلی یک سرویس‌ وب هاستینگ یا فضای میزبانی وب است که باعث می‌شود از برنامه‌نویسی با یک دستور زبان خاص، بی‌نیاز شوید؛

هاست‌های لینوکسی معمولاً سرویس‌هایی را ارائه می‌دهند که برای افراد مبتدی و تازه کار مناسب است؛ زیرا آنها دارای کنترل پنل‌های گرافیکی و محبوبی هستند که امکان کار کردن با این کنترل پنل‌ها را به راحتی فراهم می‌کند.

قابلیت بکاپ گیری منظم

قابلیت بکاپ گیری منظم یا تهیه یک نسخه پشتیبان از اطلاعات، از تکنولوژی‌های قابل توجهی است که از ویژگی‌های مهم و اصلی یک سرویس‌ وب هاستینگ یا فضای میزبانی وب به شمار می‌آید؛ زیرا احتمال خطراتی چون خرابی و سوختگی سخت افزاری وجود دارد و در صورتی‌که قابلیت بکاپ گیری منظم در شرکت هاستینگ مورد نظر وجود نداشته باشد، باید اطلاعات خود را نابودشده بدانید!

پشتیبانی بیست و چهار ساعته

پشتیبانی بیست و چهار ساعته از اصلی‌ترین عواملی است که مشتریان بدان اهمیت می‌دهند؛ بنابراین، قبل از خرید به روش پشتیبانی و ساعات کاری شرکتی که قرار است از آن سرویس تهیه کنید، توجه داشته باشید. متعهد و پاسخگو بودن شرکت مزبور می‌تواند از ویژگی‌های مهم و اصلی یک سرویس‌ وب هاستینگ یا فضای میزبانی وب به شمار بیاید.

هاست رایگان؛ آیا ممکن است؟!

در هاست رایگان، تمام خدمات و هزینه‌های نگهداری از یک یا چند ابر رایانه به صورت رایگان اعمال شود؛ به سبب اینکه معمولاً هاست رایگان دارای محدودیت است، دست کاربران  آنقدر باز نیست و در آن کمبودهایی را احساس خواهند کرد؛ اما شرکت‌هایی بسیاری هستند که هاست رایگان ارائه می‌دهند و به واسطه این کار به اهدافی می‌رسند؛ هاست رایگان را می‌توان در دو گروه کلی هاست‌ رایگان ایرانی یا همان هاست‌ داخلی و هاست‌ رایگان خارجی تقسیم‌بندی کرد.

بهترین‌های هاست‌ رایگان ایرانی

 • هاست داخلی و ایرانی b6b
 • هاست داخلی و ایرانی گیگفا
 • هاست داخلی و ایرانی XZN
 • هاست داخلی و ایرانی cPanel

بهترین‌های هاست‌ رایگان خارجی

 • هاست رایگان Byte host
 • هاست رایگان Free Hosting
 • هاست رایگان 000web host
 • هاست رایگان 5GB free

مشاهده منبع

5 مرداد 1399 - 00:58

نظرات کاربران

امتیاز کل

در حال حاضر نظری ثبت نشده است

ثبت نظر

امتیاز شما