فاوآیکون چیست؟

نمادک سایت یا فاوآیکون که در لاتین به‌صورت کامل Favorite Icon نوشته می‌شود، در لغت به معنی نماد یا آیکون موردعلاقه است. هر سایت حرفه‌ای، لازم است نماد مشخصی برای معرفی خود داشته باشد. این نماد در گوشه مرورگرها نمایش داده می‌شود. هرچه برندینگ و بازاریابی دیجیتال حرفه‌ای تری داشته باشید، اهمیت به نمادهای بصری و رابط کاربری سایت‌تان، بیشتر خواهد بود. توجه به برندینگ در فضای مجازی، از همین ریزه‌کاری‌ها مشخص می‌شود. با ساخت سایت به روشی اصولی، می‌توانید رتبه سایت‌تان را تغییر دهید.

نمادک سایت یا فاوآیکون چیست؟ چرا استفاده از فاوآیکون سایت ضروری است؟ چگونه یک فاوآیکون بسازیم؟ در ادامه به توضیح پاسخ این سوالات می‌پردازیم.

پس همراه ما باشید!

نمادک سایت یا فاوآیکون چیست؟

کافی است کمی به فضای مرورگر خود نگاه کنید، در کنار نام و تایتل سایت‌هایی که باز کرده‌اید، شکلک کوچکی را می‌بینید. این شکلک، نمادک سایت یا فاوآیکون است که برای هر سایت متفاوت است. در واقع، نمادک سایت یا فاوآیکون، معرف برند، ماهیت و شخصیت سایت‌تان است. سایت‌هایی که این نماد را دارند، به‌راحتی از دیگر سایت‌ها، متمایز می‌شوند.

وب سایت‌هایی که از لحاظ بصری، جهت ارتباط مطلوب با کاربر، به‌خوبی برنامه‌ ریزی می‌شوند، از نمادک سایت یا فاوآیکون استفاده می‌کنند. این نماد، معمولا شکل و فرمی از لوگوی کسب و کارتان است. سعی کنید، نمادی انتخاب کنید که کاربر، در یک نگاه آن را بشناسد.

چرا استفاده از فاوآیکون سایت ضروری است؟

شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد که کارت ویزیت‌های متعددی در نمایشگاهی خاص، دریافت کنید. اما فقط یکی از آن‌ها را، برای استفاده از خدمات، انتخاب کنید. علت چیست؟ چه چیزی شما را برای تماس با آن شرکت ترغیب کرده‌است؟ قطعا طراحی و استایل کارت، اولین رابط بین شما و آن شرکت بوده‌است. برقراری ارتباط مطلوب در موفقیت کسب و کار، حرف اول را می‌زند. استفاده از فاوآیکون‌ها، چیزی شبیه به همین موضوع است. نبود آن، نشان از سایتی است که هیچ فکری پشت آن نبوده و طراحی و پیاده‌سازی آن، بسیار غیرحرفه‌ای است. هرچه ارتباط کاربر با سایت، ضعیف‌تر باشد، سطح اعتماد او برای استفاده از خدمات کسب و کارتان نیز، کاهش می‌یابد.

پس این نکات ریز را جدی بگیرید!

حتما با مطالعه مقاله "چرا باید به محتوای وب سایت توجه کنیم؟" به اهمیت مدیریت محتوا و تاثیر آن در سئو سایت پی برده‌اید. لازم است بدانید که فاوآیکون و نمادی که نشانگر شما و کسب و کارتان است، به اندازه محتوای سایت اهمیت دارد. کاربران، معمولا پس از ثبت سایت در بوک‌ مارک‌های مرورگرشان، با مشاهده نمادک سایت یا فاوآیکون، آن‌ها را پیدا می‌کنند.

چگونه بهترین فاوآیکون سایت را بسازیم؟

همان‌طور که اشاره شد، فاوآیکون سایت، نماد کوچکی از برند شما است. لوگو نیز، نشانه‌ای گرافیکی است که معرف برند و زمینه فعالیت‌تان است. بهترین فاوآیکون، همان لوگوی برند و کسب و کارتان است. پس سعی کنید، از همان شکل استفاده کنید.

آیا همیشه می‌توان از لوگو به‌عنوان فاوآیکون استفاده کرد؟

باید گفت: خیر! در صورتی‌که لوگوی برند شما، پیچیده باشد و جزییات متعددی در آن وجود داشته باشد، ناچار به ساده‌سازی لوگوی برندتان هستید. هرچه این لوگو ساده‌تر باشد و در ابعاد کوچک، قابل درک‌تر و شاخص‌تر باشد، بهتر است. پس به هیچ عنوان، از لوگو‌های پیچیده که قابلیت نمایش در ابعاد کوچک را ندارند، استفاده نکنید.

مشخصات یک فاوآیکون سایت حرفه‌ای چیست؟

داشتن وب سایت، برای رونق کسب و کارهای امروزی، امری ضروری محسوب می‌شود. سایت ساز، یکی از بهترین راه‌های ایجاد وب سایت است. سایت ساز آنلاین، با درنظر گرفتن تمام اصول طراحی و پیاده‌سازی سایت، در کم‌ترین زمان و بهترین کیفیت، سایت شما را راه‌اندازی می‌کند. فقط کافی است، برای حرفه‌ای‌تر شدن سایت، نکاتی را رعایت کنید.

طراحی و آپلود یک نمادک سایت یا فاوآیکون، مشخصه‌ای است که سایت شما را به سایتی حرفه‌ای و کاربرپسند، تبدیل می‌کند. مشخصات یک فاوآیکون حرفه‌ای، پسوند ICO آن است. هر چند، با پیشرفت‌های کنونی در مرورگرها، پسوندهای Gif، PNG، Jpeg نیز پشتیبانی می‌شود. اما ICO رایج‌ترین پسوند فاوآیکون سایت است.

ابعاد این نمادک، باید 16*16 یا 32*32 پیکسل باشد. سعی کنید، نمادک سایت یا فاوآیکون، مطابق با شکل و فرم لوگو کسب و کارتان باشد. با توجه به این ویژگی‌ها، قادر هستید، تمام اصول حرفه‌ای یک سایت را رعایت کنید. اگر هنوز شک دارید که آیا کسب درآمد با طراحی سایت، حتما این مقاله را مطالعه کنید.

آیا می‌دانید استفاده از فاوآیکون سایت در رتبه سئو تاثیرگذار است؟

شاید به‌نظر شما، نمادک سایت یا فاوآیکون، تنها یک نماد بصری ساده باشد. به‌همین دلیل، بود و نبود آن را اصلا جدی نگیرید. اما، شاید برای‌تان جالب باشد که بدانید بسیاری از سایت‌های آنالیز سئو، وجود یا عدم وجود فاوآیکون را امتیاز مثبت یا منفی درنظر می‌گیرند.

طبق همین موضوع می‌توان گفت، استفاده از نمادک سایت یا فاوآیکون، تاثیر زیادی در اعتمادسازی گوگل و کسب رتبه مطلوب، در سئو سایت دارد. سعی کنید، با جدی گرفتن همین نکات ریز، در بهبود رتبه سایت و سئوی آن تاثیرگذار باشید.

قوانین جدی گوگل برای حذف فاوآیکون غیرمجاز

گوگل، طبق قوانین و الگوریتم‌های خود، اصولی برای آنالیز تصاویر نمادک سایت یا فاوآیکون ها دارد. هر فاوآیکونی که مغایر با قوانین گوگل باشد، به‌صورت خودکار از بخش نمایش فاوآیکون‌ ها در سرچ گوگل، حذف می‌شود. پس از حذف این نمادک غیرمجاز، نمادی پیشفرض جای آن قرار می‌گیرد. معمولا، نمادهای نامناسبی مثل خشونت، پورنوگرافی و نمادهای خشم و نفرت، اگر به‌عنوان فاوآیکون قرار بگیرند، توسط گوگل حذف خواهند شد.

گوگل پس از این اقدام، تا مدتی به این سایت‌ها، اجازه نمایش فاوآیکون شخصی‌شان را نمی‌دهد. جالب است بدانید که مدت زمان این جریمه، هنوز مشخص نیست. معمولا افرادی که با این مغایرت مواجه شده‌اند، هیچ تذکر و اخطاری از گوگل دریافت نکرده‌اند.

 

قطعا اهمیت استفاده از فاوآیکون سایت را متوجه شده‌اید. همین حالا، سایت‌تان را چک کنید، اگر نمادک آن را مشاهده نمی‌کنید، خیلی سریع دست به‌ کار شوید و فاوآیکون سایت را طراحی کنید و در محل مناسب قرار دهید. مطمئن باشید که تاثیر آن را، در نگاه کاربران و گوگل، خواهید دید.

مشاهده منبع

16 اردیبهشت 1399 - 15:24

نظرات کاربران

امتیاز کل

در حال حاضر نظری ثبت نشده است

ثبت نظر

امتیاز شما